Primary Competition Results

2018/19

Half Term 2:

KS1 Handball:

Belper cluster:

1st: Little Eaton

2nd: St Johns Pink

3rd: William Gilbert

4th: St Johns Green

5th: Pottery Blue

6th: Pottery Yellow

7th: Herbert Strutt

Spirit of the Games Award: Herbert Strutt

 

Heanor cluster:

1st: Howitt Primary

2nd: Codnor Primary & Marlpool Infant

3rd: Aldercar Infant

4th: Heanor Langley Infant

5th: Corfield Infant

6th: Langley Mill Infant

7th: Loscoe Primary

Spirit of the Games Award: Langley Mill Infant

 

Alfreton cluster:

1st: Riddings Infant

2nd: Ripley Infant

3rd: Copthorne Red

4th: Croft Infant

5th: Somercotes Infant

6th: Copthorne Green

Spirit of the Games Award: Ripley Infant

 

Y5/6 Basketball:

Belper cluster:

1st: St Johns Belper

2nd: Kilburn Jr

3rd: Long Row Primary

4th: Duffield Meadows Primary

Place: Pottery Primary

Place: William Gilbert

Place: Denby Free Primary

Place: Curzon Primary

 

Heanor cluster:

1st: Howitt Primary

2nd: Codnor Primary

3rd: Richardson Primary

4th: Marlpool Jr

Place: Langley Mill A

Place: Mundy Jr

Place: Langley Mill B

Spirit of the Games Award: Marlpool Jr

 

Alfreton cluster:

1st: Mundy Jr

2nd: Riddings Jr

3rd: Swanwick Primary

4th: Christ the King Primary

Place: Little Eaton Primary

Place: Ripley Jr

Place: Waingroves Primary

Place: Heage Primary

Place: Shirland Primary

Place: Woodbridge Jr

Spirit of the Games Award: Shirland Primary/ Woodbridge Jr

 

Small schools:

1st: Fritchley Primary

2nd: Breadsall Yellow

3rd: Breadsall Blue

4th: Holbrook Primary

5th: Morley Primary

6th: Kirk Langley Primary

Spirit of the Games Award: Kirk Langley Primary

 

Y3/4 Handball

Belper cluster:

1st: St Johns Primary Belper

2nd: Little Eaton Primary

3rd: Pottery Primary Yellow

4th: William Gilbert Primary Pink

5th: Holbrook Primary

6th: Kirk Langley Primary

7th: Kilburn Jr

8th: William Gilbert Primary Blue

9th: Herbert Strutt Primary Yellow

10th: Fritchley Primary

11th: Curzon Primary White

12th: Curzon Primary Blue

13th: Ambergate Primary

14th: Pottery Primary Green

15th: Herbert Strutt Primary Blue

Spirit of the Games Award: Ambergate Primary

 

Heanor cluster:

1st: Mundy Jr Non-bib

2nd: Smalley Richardson Primary

3rd: Codnor Primary Blue

4th: Howitt Primary

5th: Codnor Primary White

6th: Loscoe Primary Blue

7th: Loscoe Primary Green

8th: Langley Mill Academy Pink

9th: Coppice Primary

10th: Mundy Jr Pink

11th: Langley Mill Academy Green

12th: Mundy Jr Blue

13th: Langley Mill Academy Blue

Spirit of the Games Award: Langley Mill Academy Blue

 

Alfreton cluster

1st: Riddings Jr Red

2nd: Swanwick Primary Blue

3rd: Leys Jr Red

4th: St Johns Primary Ripley

5th: Riddings Jr Pink

6th: Leys Jr Green

7th: Heage Primary

8th: Swanwick Primary Yellow

9th: Ripley Jr Yellow

10th: Ripley Jr White

Spirit of the Games Award: Heage Primary